In these worksheets, students will learn to solve word problem involving ratios, fractions, mixed numbers, and fractional parts of whole numbers.

Your students will use basic mathematical (addition, subtraction, multiplication, and division) to solve word problem involving ratios, fractions, mixed numbers, and fractional parts of whole numbers. They will also solve problems requiring them to find a fractional part and find the number which is the specified fractional part of another number. They will practice basic grouping skills, and use simple bar graph diagrams to visualize simple word problems in order to construct equations to solve them. Problems are at both the basic and intermediate levels, and subject matter includes real-world situations (fractional increase, calculation of consumption, etc.). Some worksheets require students to draw a diagram as part of their answer, so additional paper may be required.

This set of worksheets contains introductory lessons, step-by-step solutions to sample problems, a variety of different practice problems, reviews, and quizzes. When finished with this set of worksheets, students will be able to solve word problems involving ratios, fractions, mixed numbers, and fractional parts of whole numbers. These worksheets explain how to solve word problem involving ratios, fractions, mixed numbers, and fractional parts of whole numbers. Sample problems are solved and practice problems are provided.

Get Free Worksheets In Your Inbox!


Fraction Word Problems Worksheets

Click the buttons to print each worksheet and answer key.

Fraction Word Problems Basic Skills

Students will solve simple word problems involving fractions using basic skills. Ten problems are provided.

Independent Practice

Rosen walked 3/4 of a mile before lunch and 1/2 of a mile after lunch. How far did she walk in all?

Intermediate Skills (Middle School) Worksheet

My recipe calls for 2/3 cups of white flour and 2 1/5 cups of whole wheat flour. How much flour do I need in total of my recipe?

Intermediate Skills Practice

During pie eating contest my dad ate 4 pies and my mom ate 6 ¼ pies. How many pies did they eat altogether?

Intermediate Skills Drill

During pie eating contest my dad ate 5 4/12 pies and my mom ate 2 1/4 pies. How many pies did they eat altogether?

Fractional Parts Using Diagrams Lesson

A bottle of coke costs 3/4 as much as a $20 juice. How much would two bottles of coke and two of juice cost?

Lesson and Practice

There are 15 children in the park. One-third of them are playing basketball. How many children are playing basketball? Draw the diagram for help.

Worksheet

A liter of soda is poured completely into 5 glasses. How much do 3 glasses of soda weigh? (1 liter = 1000 ml)

Practice

A History book costs 5/6 of the cost of a Geography book which is $18. What is the cost of two books of History and two of Geography?

Diagrams Drill

A mango juice costs 3/8 as much as a $16 pineapple juice. How much do three mango juices and three pineapple juices costs?

Warm Up

There are 42 children playing in the park. If 3/7 are girls, then how many girls are playing in the park?

Fractional Parts Word Problems Lesson

This worksheet explains how to solve a simple word problem involving fractional increase by using a bar graph as a visual aid. A sample problem is solved.

Lesson and Practice

The price of a barrel of crude oil is $45. If the price goes up by 3/9, what is the new price of a barrel of crude oil?

Worksheet

4 A contractor employs 10 people for building a wall. The labor cost is $36 per labor. The cost goes up by 2/12. What is the new labor cost for 10 people?

Practice

Andy earns $36 a day. If his earnings increase by 5/6, what are the increased earnings of Andy?

Drill

The cost of aviation fuel is $30 per barrel. If it goes up by 7/15, what is the new cost of the fuel per barrel?

Warm Up

A stock is $30 on Monday and rises by 2/6. What is the new price of the stock?

Fractional Parts (3) Lesson

Harry decides to invest $9,000 in stock and bonds. He invests such that investment in one share is two times of the investment in other share. What is the investment in the first stock?

Lesson and Practice

A solar cell costs 4 times as much as an ordinary battery. Buying the two together would cost $10. How much would 7 solar cells cost?

Worksheet

A package weighs 2 kg 400 g. if there are two books in the package where one of the books weighs 3 times the other, what is the weight of the heavier book?

Practice

Sylvester and his friend are in a partnership in a business. Sylvester invests 6 times more than his friend. If they together invested $2,100, what is the investment of his friend?

Drill

A passenger aircraft consumes three times as much fuel as a helicopter. If a tanker with 2,000 liter of fuel was used to fill both the aircraft and the helicopter, then how much fuel was used up by the helicopter?

Warm Up

A racing track is 4,000 meters long. It is divided into two unequal segments and each segment is assigned to a different team of workers. If one team prepares the segment 3 times the length of the other, find the length of larger track being prepared?

Fractional Parts Lesson

Sam bought three soccer balls for $9. Emily bought three times as many. How much money did they spend together?

Lesson and Practice

Edwin's age is 54 yrs and Albert’s age is 2/3 of the age of Edwin. What is the sum of ages of Edwin and Albert?

Worksheet

A bigger cube can contain 30 marbles and a smaller cube can contain 3/10 the number the larger cube can hold. What is the difference between the number of marbles the bigger cube can hold and the smaller cube?

Practice

A piece of iron costs $80 and a sheet of steel costs 3/4 the cost of the iron. Then what is the difference between the cost of the piece of steel and the piece of iron?

Drill

Aviation fuel is 1/2 times more costly than ordinary fuel. If ordinary fuel costs $100 per barrel, what is the total cost of 2 liters of aviation and 2 liters ordinary fuels?

Warm Up

The volume of a cylinder is three times of the volume of a cone. If the volume of the cone is 50 cubic meter, what is the volume of 3 such cylinder put together?

Elementary Basic Skills

Lisa has 6 shirts for every 5 pair of skirts. If she has 42 shirts, how many pairs of skirts does she have?

Elementary Independent Practice

During the pie eating contest my dad ate 5 2/4pies and my mom ate 2 1/4pies. How many pies did they eat altogether?

Elementary Intermediate Worksheet

There are 24 hours in a day and pupils says that we should work for 3/8 of the day. How much time should we spend working?

Elementary Intermediate Practice

Jack takes inventory of his closet and discovers that he has 9 shirts for every 4 pairs of jeans. If he has 72 shirts, how many pairs of jeans does he have?

Elementary Intermediate Drill

There are 35 pupils in the class, 3/5 of the pupils support marries and the remainder support Nancy. How many pupils support Nancy?

Word Problems with Mixed Numbers Lesson

This worksheet explains how to solve a word problem involving mixed numbers. A sample problem is solved, and two practice problems are provided.

Worksheet

During a cake eating contest, a man ate 4-1/4 cakes and his son ate 3-1/4 cakes. How many cakes did they eat altogether?

Practice

Jim picked 4 black shirts and 3 blue shirts. Ron picked 8 black shirts and some blue shirts. The ratio of black shirts to blue shirts picked by Jim and Ron were the same. How many blue shirts did Ron pick?

Review

If the fractions have the same denominator, perform the necessary operation on the two numbers. In this case, subtract the whole numbers and the fractions.

Quiz

There are 50 students in a college, 1/5 of the students filled out their forms and the remainder did not fill out their forms for the exams. How many students did not fill out their forms?

Check

To make 45 drawings, Jack uses 40 colors to 20 brushes. If he uses 40 colors, how many brushes will he use?

Word Problems Involving Fractions Lesson

A worker in a factory works for twelve hours in a day. What fraction of the day does he work in the factory?

Lesson and Practice

Students will review how to solve a simple word problem to find a fraction. A sample problem is solved and two practice problems are provided.

Worksheet

In a hotel fifteen chocolates and twenty-three candies were distributed in children. What fraction of candies were distributed in that hotel?

Practice

Smith divided an apple into twelve equal pieces. He ate five pieces. He put the other seven in the fridge. What fraction did Smith eat?

Drill

Wilson has eighteen pencils. Three of them do not have erasers on the end. What fraction of the pencils does have erasers of the end?

Warm Up

Jackson has eight chocolate bars. He gives two to John, three to Sandy, and rest of chocolate bars to Ben. What fraction of the chocolate bars did he give to Ben?

Fractions in Word Problems Lesson

At a Birthday party the girls ate 2/7 of the pizzas and boys ate 4/5 of the pizzas.

Worksheet

Danny went to the shopping center and bought 4/5 of a pound of jelly beans and 2/5 pound of gummy bears. How much candy did he purchase?

Practice

There are 24 hours in a day and scientists tell us that we should sleep for 3/8 of the day. How much time should we spend sleeping?

Review

A rectangle measures 5-1/2 inches on one side and 5-1/9. What is the perimeter of the rectangle?

Quiz

Tom bought a board that was 7/8 of a yard long. He cut off 1/2 of a yard. How much was left?

Check

A rectangle measures 7-11/2 inches on one side and 15 1/2. What is the perimeter of the rectangle?

Word Problems About Fractions Lesson

There are 24 hours in a day. A worker in a factory works for 1/3 of the day. Find how many hour he works in the factory?

Lesson and Practice

If the ratio of men to women in a city is 5 to 3 and there are total 864 people, How many of them are women?

Worksheet

James bought a new camera. He took pictures of birds and squirrels at the park. He took 64 pictures in total; out of that 3/8 of the pictures are of squirrels. How many pictures did he take of birds only?

Practice

Davis and Miller collect tickets. Davis collects 50 tickets for every 40 tickets of Miller. Find the total number of tickets that Miller collects if they totally collect 360 tickets?

Drill

Tommy earns 1/2 day of vacation time for every one week of work. How much vacation time does he earn for working 6 weeks?

Warm Up

Jackson can eat 15 mangoes in 3 hours. How much time will it take to eat 105 mangoes?

Fraction Skills Lesson

This worksheet explains how to solve a word problem to find a ratio. A sample problem is solved.

Lesson and Practice

Jackson can eat 15 mangoes in 3 hours. How much time will it take to eat 105 mangoes?

Worksheet

A man had a forty meter of ribbon. He cut off pieces measuring three-forth of a meter each. How many pieces did he cut?

Practice

Sam has three and four-fifths kg of rice and Jimmy has two and one-fifths kg of rice. How much rice did they have altogether?

Drill

My present age is twenty-two and half years. My brother is two and half years older than me. Find my brothers present age.

Warm Up

Ice-cream cost is one-sevenths the of dinner cost. Your total dinner cost is $280. Find cost of ice-cream?

Meet the Skill

The rectangular field has dimensions 3 ½ x 11 inches. What is the area of the rectangle in square inches?

Try the Skill

The farmer gets 1/7 of the total potato sales, the wholesale dealer gets 1/11, and the store merchant gets the rest. What part does the store merchant gets?

Practice the Skill

A carpet has the length of 5 inches. How many 1/8 inches tiles are needed to cover the carpet fully?

Practice the Skill Twice

Alice paid a $4 in the market for erasers. She paid 1/5 as taxes and 1/4 exclusively as Value Added Tax. Find the cost of erasers.

Show the Skill

A square table measures 2 meters. How many chessboards can be put on the square table if each chess board has dimensions 1/4 x 2/4 meter?

Start Up

Three graphic designers are assigned a project consisting of editing 120 images. The first two designers completed respectively, 1/3 and 2/6 of the total images. Find the work done by the third designer?

Fraction Problems in Words Lesson

Jack donates 4 5/4 of his salary in a month, and John donates 3-3/4 of his salary in a month. How much more of a donation did Jack make?

Worksheet

During a pie eating contest, a man ate 4-1/4 pies and his son ate 3-1/4 pies. How many pies did they eat altogether?

Practice

Tim picked 4 green jackets and 3 blue jackets. Megan picked 8 green jackets and some blue jackets. The ratio of green jackets to blue jackets picked by Tom and Megan were the same. How many blue jackets did Megan pick?

Review

Bob completes 10 projects in 5 days. How many projects should he be able to complete in 15 days?

Quiz

Mr. Francis walks 172 km and his brother Tommy walks 1/4 km more than him. What is the distance travelled by Tommy?

Check

Jack had a party at his place. To make 45 cakes, Jack uses 40 cups of flour to 20 cups of milk. If he uses 40 cups of milk, how many cups of flour will he use?

Understanding Fraction Word problems (with Words) Lesson

Jack read four and five quarters books in a month, and John read three and three quarter books in a month. How many more books did Jack read?

Understanding with Words Worksheet

There are twenty four hours in a day and pupils say that we should work for four sixth of the day. How much time should we spend working?

Understanding Practice

During a cake eating contest, Rick ate three and a half cakes and his friend ate two and a half cakes. How many cakes did they eat altogether?

Understanding Fraction Word Problems Review

Dave read six and five fourths books in a month, and John read four and three fourths books in a month. How many more books did John read?

Understanding Quiz

There are fifty pupils in the class, one fifth of the pupils support Fred and the remainder support Jim for class president. How many pupils support Jim?

Understanding Check

To make forty five cakes, John uses forty cups of flour to twenty cups of milk. If he uses forty cups of milk, how many cups of flour will he use?

Find the Fraction Word Problems Lesson

Mark loves basketball. When shooting 20 free throws in a row, he makes 15 of them. What fraction of the shots land in the basket?

Find the Worksheet

A shopkeeper sells three red suits and five black suits. What fractions of the suits are red?

Find the Practice

A dealer purchased 5 red cars and 3 black cars. What fraction of the cars are red?

Find the Review

There are 5 antiques in the box; 2 of them are broken. What fraction of the antiques are not broken?

Find the Quiz

In the whole day Ernie has 5 shakes and one glass of juice. What fraction of the glasses are shakes?

Find the Check

I bought 5 pens. Three of them have blue ink. What fraction of the pens do not have blue ink?

Master Fraction Word Problems Lesson

On a play ground, 60 students are playing football. Out of them 3/4 are boys. Find number of girls playing football?

Master Lesson and Practice

Students will learn how to find the number which is the specified fractional part of another number. A sample problem is solved and two practice problems are provided.

Master Worksheet

Tom has a record of winning 15 hockey matches for every 22 he plays. If he had won 60 matches, then find total # of matches played?

Master Practice

My recipe calls 5 cups of water for every 3 cups of milk. How many cups of milk do I need for total 72 cups of recipe?

Show the Skill

George divided 95 bananas among two of his friends. He gave 2/ 5 of all the bananas to one of the friends. What number of bananas did his second friend have?

Master Warm Up

A bus took 3 hours to travel 2.5 km. How much time it will take to travel 15km?