In these worksheets, students will learn to solve word problems involving ratios and proportions.

A ratio is a a comparison of two numbers. A proportion, which is an equation with a ratio on each side, states that two ratios are equal. In these worksheets, your students will solve word problems that involve finding ratios and proportions. Students will find values when given a ratio. They will compare two ratios to determine which is bigger. They will fill in the blank to complete a word based proportion. You have probably heard that solving the steps that you take in a math problem does not matter, as long as you come upon the correct solution. This could never be truer than with word problems that involve proportions. Because there are literally countless ways to approach each of these problems. The best way to start these is to diagram the situation after reading it. Draw a picture if it applies. From there see what they are describing with the relationship through the proportion to get an idea of where you stand. Remember to also read the actual question portion of the problem. Some students skip over this and come out with solutions that the question never intended.

They will also solve middle-school level ratio word problems. There are 57 worksheets in this set. The worksheets are broken down into sets focusing on specific topics, with six to seven worksheets in each set. Additional worksheets are provided at both the basic and intermediate skills levels. This set of worksheets contains lessons, step-by-step solutions to sample problems, both simple and more complex problems, reviews, and quizzes. It also includes ample worksheets for students to practice independently. Students may require extra paper on which to do their calculations. Most worksheets contain between eight and ten problems. When finished with this set of worksheets, students will be able to solve word problems that involve ratios and proportions. These worksheets explain how to solve word problems involving ratios and proportions. Sample problems are solved and practice problems are provided.

Get Free Worksheets In Your Inbox!


Proportion Word Problems Worksheets

Click the buttons to print each worksheet and answer key.

Section Lesson

In Math class there are 60 students. The ratio of boys and girls was 4:6. How many boys and girls are there?

Lesson and Practice

15 miles is approximately equal to 18 km. How many km are equal to 45 miles? How many miles are equal to 42 km?

Practice Worksheet

John has 30 marbles, 18 of which are red and 12 of which are blue. Jane has 20 marbles, all of them either red or blue. If the ratio of the red marbles to the blue marbles is the same for both John and Jane, then John has how many more blue marbles than Jane?

Pack Practice

10 stuffed peppers cost $ 40. What will 4 stuffed peppers cost?

Ratio and Proportion Word Problems Drill

Chef Pillsbury’s secret recipe requires 7 eggs for every 2 cups of flour. How many eggs will he needed if he uses 8 cups of flour?

Topic Warm Up

$30. What will 35 stuffed peppers cost?

Ratio and Proportion Lesson

The ratio of two quantities a and b are in the same units, is the fraction a/b and we write it as a: b. In the ratio a : b, we call a as the first term or antecedent and b, the second term or consequent.

Practice Worksheet

18 Cadburys cost $120. What will 30 Cadburys cost?

Ratio and Proportion Practice

Cake is made from two types of ingredients; flour and egg yolk in the ratio 5: 2. How many of egg yolks will be needed to make 800 grams of cake?

Full Topic Review

Kate has two types of gems in her collection. Rubys and emeralds are in the ratio of 8: 5. How many emeralds are there in the collection which has a total of 130 gems?

Skills Quiz

The scale factor for a room is 4 inches: 200 meters. If the room is 18 inches, how long is it?

Ratio and Proportion Check

On a scale, 13 m is approximately equal to 24.7 km. How many km are equal to 17.4 m?

Ratio Word Problems Basic Skills Worksheet

In a bag of blue and orange balls, the ratio of blue balls to orange balls is 2:3. If the bag contains 125 blue balls, how many orange balls are there?

Basic Skills Practice

Making 4 apple pies requires 1 pound of apples. How many pounds of apples are needed to make 6 pies?

Intermediate Skills Worksheet

When 3,000 pounds of paper are recycled or reused, 20 trees are saved. How many trees are saved if 9,000 pounds of paper is recycled?

Ratio Word Problems Intermediate Skills Check

A stone dropped from a tall building, falls 14 feet in the first second. How far does it fall in two seconds?

Intermediate Skills Drill

A very small sample of light bulbs consisted of 3 defective ones and 47 good bulbs. Assume that today's batch of 5,000 light bulbs has the same proportion of defective bulbs as the sample. Determine the total number of defective bulbs made today.

Ratio and Proportion Word Problems Basic Skills Worksheet

If 3/4 of a tank can be filled in 15 minutes, how many minutes will it take to fill the whole tank?

Class Basic Skills Practice

If the ratio of red balls to blue balls in a bag is 9 to 5, and there are total 210 balls, how many of them are red?

Ratio and Proportion Word Problems Intermediate Skills Worksheet

Making 5 apple pies requires 2 pounds of apples. How many pounds of apples are needed to make 8 pies?

Intermediate Skills Check

A scientist counted birds on cornfield. He counted eleven crows, four jays and nine hawks. What is ratio of hawks and crows. ?

Many More Drills

Lisa won 156 games, the Nancy won 52 games. What is the ratio of wins of the Lisa to the Nancy?

Ratio Word Problems Lesson

If the age of two boys A and B are in the ratio 12:10, what will the age of boy A and boy B be after 15 years, if their ratio will be 18:16?

Lesson and Practice

Terry takes 15 minutes to eat 1 pizza. How much time will he take to eat 12 pizzas?

Ratio Word Problems Worksheet

Tony has 30 marbles, 18 of that are red and 12 of that are blue. Janet has 20 marbles, all of them either red or blue. If the ratio of the red marbles to the blue marbles is the same for both Tony and Janet, then Tony has how many more blue marbles than Janet?

Ratio Word Problems Practice

2 If it costs $90 to feed a family of 3 for one day, how much will it cost to feed a family of 5 for one day?

Ratio Word Problems Drill

3 liters of water is mixed with 4 lemons to make limewater. How many liters of water are to be mixed with 8 lemons to make limewater?

Warm Up

The perimeter of a rectangle is equal to 280 meters. The ratio of its length to its width is 5:2. Find the area of the rectangle.

Lesson

Which is greater, seven-ninths of 81 or three-elevenths of 121?

More Ratio Word Problems Lesson and Practice

The length and width of a rectangle is in the ratio of 7: 6 and their difference is 34 cm. Find out the perimeter of the rectangle.

Worksheet

The ratio of the cost of a computer monitor to the cost of computer keyboard is 9:4. A computer monitor costs $56 more than a keyboard. What is the cost of a monitor?

Skills Practice

A jar is filled with toffees and cakes in the ratio of 3: 7. There are 35 cakes in the jar, how many toffees are there?

More Ratio Word Problems Drill

Two numbers are in the ratio of 1: 9. The sum of these numbers is 80. What is the smaller number?

More Ratio Word Problems Warm Up

Two numbers are in the ratio of 2: 11. The sum of these numbers is 78. What is the smaller number?

Comparing Ratios Lesson

Which is bigger, one-eighth of 64 or half of 82?

Comparing Ratios Word Problems Worksheet

A child can draw 12 shapes in 6 minutes. How long does it take the child to draw 20 shapes, at the same speed?

Practice

Mary is searching for her physics book and discovers that she has 4 notebooks for every 1 pair of books. If she has 24 notebooks, how many pairs of books does she have?

Review

Which is bigger, one-eighth of 40 or half of 30?

Quiz

Fred can shoot 9 objects in 5 minutes. How long does it take Fred to shoot 45 objects, at the same speed?

Check

Students will compare ratios. Three problems are provided, and space is included for students to copy the correct answer when given.

Ratios Basic Skills Worksheet

In a bag of blue and orange balls, the ratio of blue balls to orange balls is 2:3. If the bag contains 125 blue balls, how many orange balls are there?

Practice

Making 4 apple pies requires 1 pound of apples. How many pounds of apples are needed to make 6 pies?

Intermediate Skills Worksheet

John has a bag full of marbles that he keeps in his room. He has 45 red marbles and 35 green marbles. Find the ratio of red marbles to green marbles, and put it in its simplest form?

Intermediate Skills Check

A stone dropped from a tall building, falls 14 feet in the first second. How far does it fall in two seconds?

Skills Drill

A very small sample of light bulbs consisted of 3 defective ones and 47 good bulbs. Assume that today's batch of 5,000 light bulbs has the same proportion of defective bulbs as the sample. Determine the total number of defective bulbs made today.

Word Based Proportions Lesson

30 words in 5 minutes = ______ words in 50 minutes

Lesson and Practice

40 miles with 2 gallons = ______ miles with 11 gallons

Worksheet

144 seats in 12 rows = ______ seats in 4 rows

Practice

$85 for 17 kites = ______ dollars for 8 kites

Drill

924 miles in 6 gallons = ______ miles in 4 gallons

Warm Up

108 miles with 9 gallons = ______ miles with 12 gallons

Middle School Ratio Word Problems Lesson

There are a total 36 balls. If the ratio of red balls to blue balls is 1 to 5, how many of them are red?

Worksheet

Bob is at the Milestone, and he see that 2 wind chimes cost $5. He needs 20 wind chimes to decorate his house How much will 20 wind chimes cost?

Practice

Sam is looking for her history book and discovers that she has 4 books for every 1 notebook. If she has 24 books, how many notebooks does she have?

Word Problems Review

If the ratio of Yamaha bikes to Honda bikes is 2 to 4 and there are total 42 bikes, how many of them are Yamaha?

Quiz

Don is at the Superstore, and he see that 10 apples cost $8. He needs 30 apples to donate to an orphanage. How much will 30 apples cost?

Word Problems Check

If the ratio of cookies to candies is 1 to 8 and there are total 64 items, how many of them are cookies?